Меню сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 72

Форма входу

Головна » 2018 » Березень » 1 » В’ячеслав Чорновіл – великий Українець
12:55
В’ячеслав Чорновіл – великий Українець

В’ячеслав Чорновіл – великий Українець

      Вячеслав Максимович Чорновіл — відомий український політик, державний діяч, публіцист і журналіст — народився 24 грудня 1937 рок  у с. Єрки Звенигородського району (нині Катеринопільський) Черкаської області у родині сільських учителів.

В 1955 року закінчив Вільхівецьку середню школу із золотою медаллю і того ж року вступив до Київського державного університету ім. Тараса Шевченка на філологічний факультет, а з 2-го курсу перевівся на факультет журналістики. У 1960 року закінчив університет з відзнакою.

 

  Започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників разом з І. Світличним, І. Дзюбою, Є. Сверстюком, А. Горською, М. Плахотнюком, Л. Танюком, В. Стусом, Г. Севрук та ін. Вячеслав Чорновіл був одним з найяскравіших організаторів та активістів цього руху, що в 60ті —70ті роки протистояв тоталітарному режимові, виступав за відродження України, її мови, культури, духовності, державного суверенітету. Брав активну участь у діяльності Київського клубу творчої молоді (КТМ).

  За свої книжки Чорновіл став лауреатом премії для кращих журналістів світу, що боронять права людини; сі від Радянського Союзу отримав нове тюремне ув’язнення.

  Після звільнення 1969 року з великими труднощами вдалося влаштуватися на роботу. З 1970 року Вячеслав Чорновіл працював спостерігачем метеостанції в Закарпатті, землекопом археологічної експедиції в Одеській області, вагарем на станції Скнилів у Львові.

  1970 року Чорновіл починає випуск підпільного журналу “Український вісник”, в якому друкує матеріали самвидаву, хроніку українського національного спротиву. Він — його організатор, редактор і видавець. Під час відомої страхітної загальноукраїнської “зачистки” 1972 року його арештовують знову — попереду суд і вирок: 6 років таборів і три роки заслання. Це знову суд над журналістом, суд над Словом: Мордовія, Якутія, Чаппанда, боротьба. за статус політв’язня, підпільна публіцистика й новий, ще потужніший виток спротиву.

  У квітні 1980 року знову заарештований на засланні за сфабрикованим звинуваченням (фактично — за опозиційні виступи та за участь у Гельсінській групі). Тримав 120-денну голодовку протесту. В останньому слові на суді Вячеслав Чорновіл звинуватив КДБ і міліцію у фальсифікації та закликав суд не брати участі в змові. Був засуджений на п’ять років позбавлення волі. 1983 року звільнений за протестом прокурора Якутії без права виїзду в Україну.

  У травні 1985 року Вячеслав Чорновіл повернувся в Україну. Відновив активну політичну діяльність. Восени 1988 року разом з М. Горинем дав інтерв’ю закордонній журналістці Марті Коломієць, у зв’язку з чим влада розгорнула кампанію за видворення їх з СРСР. Чорновіл і Горинь звернулися до урядів усіх держав, щоб їх не приймала жодна країна.

 

 

У березні 1990 року Вячеслав Чорновіл був обраний депутатом Львівської обласної ради та Верховної Ради України. Він був одним з лідерів радикального крила демократичної частини Верховної Ради — Народної Ради.

3 квітня 1990 року до квітня 1992 року — голова Львівської облради та облвиконкому. Восени 1991 року Вячеслав Чорновіл був кандидатом у Президенти України (2 місце, 7 420 727 голосів або 23,27%).

У жовтні 1991 року на Великій козацькій раді Вячеслава Чорновола обрано гетьманом українського козацтва.

Лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка (1996) у галузі журналістики й публіцистики (у тому числі за твори, раніше інкриміновані як антирадянські) — за збірку “Правосуддя, чи рецидиви терору?”, “Лихо з розуму”, книгу “Хроніка таборових буднів”, публіцистичні виступив пресі.

Лауреат Міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975). Нагороджений орденом Ярослава Мудрого V ступеня (1997).

25 березня 1999 року Вячеслав Чорновіл загинув за нез’ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. На місці загибелі встановлено справжній козацький хрест. Поховано видатного українського державного діяча на центральній алеї Байкового кладовища. 2000 року присвоєно звання Героя України.

З  метою гідного вшанування пам’яті одного з лідерів українського правозахисного руху, визначного політичного та державного діяча, Героя України протягом січня-березня 2018 р. в Міньківському НВК пройшов ряд заходів :

тематичні уроки з історії України «Активізація національно-демократичного руху в другій половині 1980-х рр. Національні громадські організації і об’єднання»;

перегляд художньо-документального фільму «Той, що пробудив Кам’яну державу»;

конкурс рефератів до 19-ї річниці від дня смерті В’ячеслава Чорновола «Дай, Боже, нам любити Україну понад усе сьогодні…»

    Він не став Президентом України. Але став її національним Героєм — посмертно. Його вбили в русі – у дорозі, по шляху до тієї, іншої України, за яку він платив здоров’ям і життям. Ця рана ніколи не загоїться

    Такою є зовнішня канва хроніки його життя. Чорновіл почав його як журналіст і з цього шляху не зійшов.

Переглядів: 506 | Додав: natalka | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Годинник

Календар

Архів записів

Друзі сайту
  • Офіційний сайт Міньківської сільської ради
  • Управління освіти Соледарської міської ради
  • Сайт заступника директора з виховної роботи, вчителя російської мови та світової літератури Зюби Олени Володимирівни


  • Copyright MyCorp © 2025
    Конструктор сайтів - uCoz