Інформаційна година
«Крути: подвиг і трагедія»
29 січня 1918 р.
Хоч виє знов зима поривом лютим,
Та ми дорогу знаєм до мети.
Герої Крут!.. 0, нам їх не забути,
Дзвенить їх клич — невтомно, далі йти!
Серед героїчних сторінок нашого недавнього минулого вибивається на перше місце одне коротке слово — «Крути!». Одне коротке, але яке велике слово! Воно світить на сторінках нашої найновішої історії кривавою зорею й відкриває новий розділ, записаний кривавими буквами найбільших героїчних подвигів! Гляньмо ближче на ті події, перенесімося думкою і духом у той час, у ті святі для нас місця і на той шлях, що завів українських юнаків під Крути.
Народження Української Народної Республіки як самостійної держави відбулося 20 листопада 1917 року проголошенням ІІІ Універсалу на розширеному засіданні Малої Ради, яке завершилося співом гімну «Ще не вмерла Україна». Президентом вільної держави став Михайло Грушевський. Безперечно, утворення самостійної Української держави викликало величезний спротив з боку російського більшовицького уряду на чолі з Ульяновим-Леніним. Пустивши в хід провокації, демагогічні обіцянки, більшовики в грудні 1917 року утворили в Харкові так званий Український радянський уряд, що складався з росіян та зросійщених українців. Розпочалася жорстока боротьба за повалення Центральної Ради і ліквідацію незалежної Української держави.
На той час української армії, яка б могла протистояти російській більшовицькій армії, фактично не було. Проти більшовиків стали найкращі, віддані Україні полки, які навіть не встигли повністю укомплектуватися: Січові стрільці Євгена Коновальця, Слобідський Кіш Симона Петлюри. Але їх було замало, щоб протистояти більшовицькій агресії.
Грізні звістки донеслися до Києва. Не було тоді в Києві свідомого юнака, який би не рвався на фронт, захищати свій край. Організаційний комітет молоді оголосив у пресі відозву до студентської юні.
Загін молодих захисників Центральної Ради формувався на суто добровільних засадах. На зборах Другої Української ім. Кирило-Мефодіївського братства гімназії, що відбулися 15 січня 1918 року, короткий виступ студента університету святого Володимира Миколи Лизогуба, який стояв перед гімназистами у військовій формі, своєю патріотичністю, запалом зачарував гімназистів: «Вступати до студентського куреня закликаю лише тих, хто вірить в Україну, готовий за неї вмерти. По кількох днях вирушимо на фронт. Ось і все».
Запрошений на збори директор гімназії звернувся до вихованців з такими словами: «Ви — наша надія, надія української нації. Ми спромоглися організувати, врешті й у Києві свої, українські гімназії, ми важко долаємо російськомовну надкультуру і в Києві, і в усій Україні. Ви не повинні йти на смерть заради України. Заради неї треба жити і творити в ній, сіяти далі поміж інших знання і любов до нашої землі». І далі: «Діти мої, побережіть хоча б тих, хто менший за вас!»
На це гімназисти відповіли: «Сьогодні час стріляти у ворогів України, а не промови говорити. І треба йти всім як один на фронт».
Січень 1918 року. На Київ просувалися більшовицькі орди сумнозвісного царського полковника Муравйова. Київські студенти і гімназисти, прагнучи захистити молоду Україну, що лише ставала на ноги, організували курінь Січових стрільців. Це була молодь, яка не мала в душі сумнів і вагань. Багато хто втік із дому, щоб уникнути тяжкого
прощання з батьками. Більшість з них ніколи перед тим не тримали рушниці в руках.
Однієї ночі до Києва повернулись із поля бою юнаки. Уже більше місяця боролися вони з ворогом біля Бахмача. Ніхто не надавав їм ніякої допомоги. Залишивши жменьку друзів боронити позиції, хлопці добралися до столиці і заявили, що без допомоги не повернуться. Але війська не було. Була тільки перша сотня студентського куреня.
27 січня курінь Січових стрільців, що складався із студентів Українського народного університету, студентів Університету святого Володимира та учнів старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії, одержав наказ вирушити в похід. Молодіжний загін пройшов лише семиденну підготовку. І ось тих 250 юнаків під командою сотника Омельченка вночі 28-го виїхали з Києва через Ніжин на фронт під станцію Бахмач, яку обороняли гайдамаки Слобідського Коша.
Їхали у стареньких одностроях із заржавілими кресами. І це в той час, коли військові склади були забиті зброєю. Пізніше їх захопили більшовики. Герої їхали не допустити московської орди на Україну, до рідного Києва. А через два дні вони лежали побиті московськими багнетами. Очевидець розповідає: «Багато доводилось бачити військових потягів, але, здається, ні в одному з них не співалося стільки пісень, не можна було почути стільки дотепів і жартів. Думок про небезпеку не було, як не чулось розмов про можливість поразки».
Що там, що вперше з рушницею йти,
Що там, що тому п'ятнадцять,
— Так хороше вам на ворога йти,
Співом гучним захлинаться.
О 4 годині ранку 28 січня потяг зупинився на станції Крути, що за 120 кілометрів від Києва (на Чернігівщині). Далі їхати не було куди, бо наступна станція Ліски, як і Бахмач, були вже в руках більшовиків. Разом із гайдамаками та іншими вояками оборонців нараховувалося щось близько 600 і проти них ішла вдесятеро більша більшовицька лавина, переважно з моряків Балтійського флоту, та Червона гвардія, до якої входили царські гвардійці, міські пролетарі і звільнені більшовиками з тюрем кримінальні злочинці.
28 січня пройшло у безперервній підготовці до бою із знавіснілим ворогом: копали окопи, міняли стежі... І ось той самий вівторок, 29 січня. Дев'ята година ранку. У глибокому снігу, на 15-градусному морозі, у своїх благеньких шкільних шинелях, залягли юнаки в лаву, маючи по три набої на душу. Досвідчені бійці Червоної Армії, що пройшли школу війни, з допомогою кількох бронепотягів розпочали бій з юнаками. П'ять годин безперестанку, під градом куль та вибухів гранат, студентський курінь стримував «червоні лави», проте ніхто не думав кидати позиції, відступати.
До льоту розгорнуло крила
Три сотки молодих спартан,
Бо воля блиском їх сліпила,
І не страшна ворожа сила!
І не злякались смерті й ран!
Нема дорожчого від честі,
Страшнішого чужих кайдан.
Втрачаючи надію на перемогу, комендант дає наказ: «Відступати!» Але студенти зрозуміли його як «Наступати!» й пішли в атаку з багнетами, бо не мали вже більше набоїв, і до вечора майже всі загинули в рукопашному бою.
Тоді поклали свої голови на крутянських полях, за станцією і на самій станції майже 300 стрільців. Історія знає багато жертв, але такої сторінки вона ще не розгортала перед людськими очима.
|